O czym mówi do mnie budowlaniec czyli słownik pojęć niezbędnych.

Zaczynając swoją pierwszą budowę spotykamy się z wieloma określeniami które na początku nic nam nie mówią, a powinniśmy je poznać żeby mieć rozeznanie o czym mówimy i czego szukamy. Podstawowe pojęcia związane z budownictwem, które okażą się niezbędne podczas przyszłych prac budowlanych. Często prace zlecamy firmom oraz specjalistom, także w tym przypadku powinniśmy sami poznać obowiązujące przepisy, normy czy odgórne zalecenia, które uchronią nas przed złymi wyborami i ich następstwami.


  • Beton - materiał powstały z zmieszania cementu kruszywa grubego i drobnego, wody oraz ewentualnych domieszek i dodatków, które uzyskuje swoje właściwości w wyniku hydratacji cementu.
  • Beton towarowy – to beton wykonany poza placem budowy w specjalnej wytwórni, przez przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji mieszanek betonowych – betoniarniach.
  • Hydratacja cementu - Hydratacja w chemii rozumiana jest jako reakcja przyłączania wody. W budownictwie hydratacja oznacza zbiór reakcji chemicznych i procesów fizycznych zachodzących od momentu dodania wody do spoiwa (cementu). Reakcja ta przebiega na powierzchni ziaren cementu.
  • Klasa betonu – symbol liczbowy (np.C20/25) równy wymaganej wytrzymałości na ściskanie, zapewnionej przez producenta z prawdopodobieństwem 95%. Według dawnej normy budowlanej klasę betonu oznaczono literą B i liczbą wyrażającą wartość wytrzymałości gwarantowanej. Norma PN-B-03264 została w 2004 r. uzupełniona poprawką (PN-B-03264:2002/Ap1 2004) zgodnie z którą np. beton oznaczony jako B-25 jest odpowiednikiem betonu klasy C20/25.
  • Żelbet – materiał złożony z betonu i prętów stalowych, umieszczonych w tym betonie w sposób celowy i z góry przewidziany.
  • Zbrojenie - pręty stalowe stosowane do żelbetu.
  • Norma betonu - Norma PN-EN 206 - głównym założeniem normy PN-EN 206 jest zapewnienie odpowiedniej trwałości konstrukcji i elementów betonowych pracujących w określonych warunkach oddziaływania środowiska – zdefiniowanych w normie jako klasy ekspozycji. Norma PN-EN 206:2014 szczegółowo precyzuje wymagania dotyczące:  składników betonu, właściwości mieszanki betonowej i betonu oraz ich weryfikacji, ograniczeń dotyczących składu betonu, specyfikacji betonu, dostaw mieszanki betonowej, procedur kontroli produkcji, kryteriów zgodności i ich ocen.
  • Wodoodporność/ wodoszczelność – wodoszczelność betonu jest to zdolność do przeciwstawiania się przepływowi przez beton, wody będącej pod ciśnieniem. Uzyskanie betonów o wyższej wodoszczelności wymaga specjalnych zabiegów miedzy innymi dodania odpowiedniej domieszki uszczelniającej.
  • Pielęgnacja betonu – oznacza zabiegi podejmowane od momentu ułożenia i zagęszczenia mieszanki betonowej, mającej na celu zapewnienie jak najpoprawniejszego przebiegu procesów fizykochemicznych wiązania cementu i tworzenia się struktury wewnętrznej betonu. Zadaniem pielęgnacji jest zapewnienie właściwej temperatury, wilgotności oraz ochrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak wstrząsy i strugi wody czy deszcz które wypłukują cement ze świeżo zagęszczonej mieszanki. Brak właściwej pielęgnacji może doprowadzić do zaniżenia wytrzymałości końcowej, do kruchości betonu oraz nadmiernych odkształceń i spękań.
  • Znak jakości „B” - znak B jest krajowym znakiem potwierdzającym bezpieczeństwo produktu budowlanego i jego zgodność z wymaganiami krajowymi.